Wolontariat często zaczyna się od doświadczeń szkolnych – zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego po raz drugi zorganizowaliśmy Forum Wolontariatu Szkolnego. Do udziału zaprosiliśmy gdańskich uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz opiekunów szkolnych kół wolontariatu. Dzień wypełniony warsztatami i rozmowami na temat podejmowania potrzebnych inicjatyw to świetna okazja do wymiany doświadczeń i zaciekawienia ideą niesienia bezinteresownej pomocy.

To już druga odsłona inicjatywy adresowanej do gdańskich uczniów, uczennic i ich opiekunów. W czwartek, 27.10 na terenie Centrum Nauki Hevelianum gościliśmy 150 reprezentantów szkolnych kół wolontariackich z ponad 30 szkół. Przedstawiciele Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku przygotowali szereg praktycznych zajęć i warsztatów, których celem było podniesienie poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji młodych wolontariuszy, a także szkolnych kół jako całości. Nie zabrakło także panelu adresowanego do opiekunów, a więc osób, które na co dzień pracują ze szkolnymi społecznościami.

Dla uczniów szkół podstawowych przygotowano następujące zajęcia:

  • „Wolontariat z klasą – od idei do działania” (prowadzone przez Ewelinę Gajdę i Łukasza Chmielewskiego, opiekunów szkolnego koła wolontariatu z sp. nr 82).
  • „Mam w tym swój interes – o robieniu wielkich i małych rzeczy w wolontariacie” (prowadzone przez Katarzynę Kałduńską)
  • „Stwórzmy własną inicjatywę!” (prowadzone przez Tomasza Zglińskiego z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku)

Najmłodsi uczestnicy uczyli się, jak opracowywać koncepcje projektów i tworzyć potrzebne, a zarazem przemyślane inicjatywy. Podczas warsztatów przechodzili w grupach drogę od idei do realizacji. Uczniowie szkół ponadpodstawowych podczas zajęć realizowanych przez przedstawicieli „Młodzi Startera” dowiadywali się, jak wykorzystać i rozwijać swoje mocne strony w działaniach społecznych. Następnie o aktywizmie i wolontariacie opowiadały Nina Katka i Julia Monkiewicz.

W tym samym czasie opiekunowie kształcili się i dyskutowali nad kwestiami wolontariatu szkolnego prowadzonego przez młodzież. Zajęcia prowadziła Iwona Olkowicz. Druga część spotkania została przeznaczona na spotkanie pt. „Wolontariat w szkole zgodnie z prawem – prezentacja vademecum” (prowadzenie: Katarzyna Tadeusiak-Jeznach). W trakcie World Cafe Szymon Knitter debatował z uczestnikami na temat różnych aspektów związanych z wolontariatem szkolnym.

„Od idei do działania” – warsztaty dla uczniów szkół podstawowych podczas Forum Wolontariatu Szkolnego 2022

Forum Wolontariatu Szkolnego to przede wszystkim przestrzeń wymiany myśli i dobrych praktyk. Widzimy, że takiej przestrzeni brakuje, dlatego odpowiadamy na tę potrzebę. Przygotowaliśmy ciekawą ofertę – są zajęcia zarówno z aktywizmu, jak i praktyczne warsztaty dla opiekunów. Najmłodsi będą uczyli się, jak pisać projekty. Zależy nam, aby podnieść liczbę inicjatyw wolontariackich w szkołach. Placówki oświatowe często są dosyć hermetyczne i „trzymają się” swojego budynku. Wydarzenia takie, jak dzisiejsze Forum to dobra okazja, żeby wyjść z pomysłami poza szkolne mury. Młodzi mają okazję spotkać się z innymi wolontariuszami, popracować wspólnie w grupach. Zależy nam na takiej dynamicznej wymianie — mówi Szymon Knitter z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom! Wierzymy, że dzięki takim inicjatywom wolontariat szkolny zostaje wzmocniony, a wszyscy uczestnicy otrzymują pozytywny bodziec do kolejnych kreatywnych i niezwykle potrzebnych działań! #BezNasNieDziała

Zależy Ci na wspieraniu ważnych pomocowych inicjatyw? A może sam masz pomysł na konkretne działania? Dołącz do grona wolontariuszy!