Kongres Europejskiego Centrum Wolontariatu wystartował! W dniach 3 i 4 października Gdańsk odwiedzają praktycy, koordynatorzy, liderzy organizacji społecznych oraz przedstawiciele Europejskich Stolic Wolontariatu. Program wypełniają warsztaty i spotkania, w trakcie których uczestnicy wymieniają doświadczenia i rozmawiają o wartościach i przyszłości wolontariatu. 

Kongres Europejskiej Stolicy Wolontariatu to coroczne święto związane z obchodami Stolicy Wolontariatu. W tym roku kolejnym powodem do spotkania (i świętowania) są 30. urodziny Centre for European Volunteering – instytucji skupiającej działania wielu ważnych organizacji europejskich, których głównym celem jest promowanie wolontariackich idei i prospołecznych postaw wśród społeczeństwa.

Już pierwszego dnia (3.10) uczestnicy Kongresu rozpoczęli działania w terenie – jedna grupa udała się do Ratusza Oruńskiego, gdzie przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznych opowiadali o dobrych praktykach związanych z akcjami społecznymi, a także o rozwoju wolontariatu w społecznościach lokalnych. W tym samym czasie druga grupa, składająca się z przedstawicieli Europejskich Stolic Wolontariatu, udała się do zlokalizowanego na Przymorzu ośrodka Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Następnym przystankiem była siedziba Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA przy ul. Chopina 42. Dastin Suski, wiceprezes fundacji FOSA, oraz Marta Śmigielska przybliżyli uczestnikom zakres działań organizacji oraz oprowadzili grupę po poszczególnych przestrzeniach budynku.

Chodzi o to, żeby nasi goście, czyli przedstawiciele miast i organizacji pozarządowych z całej Europy, mieli możliwość zapoznania się z dobrymi praktykami oraz różnymi rozwiązaniami, które pozwalają na jeszcze lepszy rozwój wolontariatu — mówi Szymon Knitter z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku

Wtorek, 4.10 upłynie pod znakiem debat związanych z wartościami wolontariatu oraz panelowych dyskusji na temat przyszłości wolontariatu. Tego dnia zaprezentują się także kandydaci do #EVCapital2024 (Europejskiej Stolicy Wolontariatu2024) – Lwów i Trydent. Dodatkowym punktem programu będzie środowy (5.10) warsztat pod hasłem „Faces and Voices of Volunteering”.

Organizacja partnerska CEV poprosiła nas o zebranie grupy wolontariuszy z Gdańska i okolic, aby poznać historie poszczególnych osób. Podczas warsztatu  „Faces and Voices of Volunteering” będziemy posługiwać się narzędziami storytellingu. Prowadzący zbiera materiał z kilkunastu krajów, aby móc wykreować przekrojowy obraz wolontariatu w Europie — dodaje Szymon.

Wszystkim uczestnikom Kongresu życzymy wielu inspirujących spotkań, owocnej wymiany doświadczeń oraz udanego pobytu w Gdańsku – Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022! 

#CEVcongress2022  #EVCapital2022

CEV – Centre for European Volunteering