Dzień Seniora 2022 - Park Oruński

Pierwsza sobota października upłynęła pod znakiem Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Impreza organizowana wspólnie przez Miasto Gdańsk, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku oraz Gdański Archipelag Kultury to początek obchodów Gdańskich Dni Seniora. Przez cały miesiąc na terenie miasta odbywać się będą wydarzenia skierowane do seniorek i seniorów, którzy coraz aktywniej włączają się w działania na rzecz lokalnej społeczności również poprzez uczestnictwo w wolontariacie.

Tym razem nadejście „Srebrnego Miesiąca” witaliśmy w sobotę (1.10.2022 r.) w pięknych okolicznościach Parku Oruńskiego. Życzenia dla wszystkich zgromadzonych seniorów złożyła Agnieszka Owczarczak, Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. Następnie scenę przejął zespół The Fellows, który zaprezentował znane covery w najlepszym wydaniu – nie zabrakło przebojów Rolling Stones, The Beatles czy Jimmiego Hendrixa. Rock’n’roll porwał do tańca wszystkich zgromadzonych w muszli koncertowej. Warto dodać, że kapela powstał w efekcie spotkań grupy przyjaciół w Scenie Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury. Drugą część imprezy stanowiły pokazy sportowe – energiczna zumba z elementami fitness z Natalią Marszałkowicz oraz pokaz Slavica Dance w wykonaniu Justyny Bolek. Od 12:00 do 14:30 działała także Strefa Aktywności Senioralnych, w której swoją ofertę prezentowali m.in.: Gdańskie Centrum Swiadczeń, Synexus + Osteobus, Klub Aktywnych, CBIWOZ, Urząd Pracy (Centrum Pracy Seniora), Szkoła Pascal, Fundacja na rzecz pacjentów, Benefis Dojrzałości oraz Budżet Obywatelski.

Początek obchodów Gdańskich Dni Seniora po raz kolejny uświadamia znaczącą rolę osób starszych w działaniach wolontariatu – szczególnie widocznych w Gdańsku, Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych to początek obchodów Gdańskich Dni Seniora. To cykl miesięcznych wydarzeń, od sportu, przez atrakcje związane z muzyką oraz warsztaty – od fotograficznych po decoupage. Co najważniejsze, to wydarzenia skierowane dla seniorów, którzy są jedną z większych grup wolontariackich w Gdańsku. Seniorzy w Gdańsku łamią stereotypy wolontariatu, ponieważ angażują się w wolontariat sportowy, czy też wolontariat w kulturze. Z ostatnich badań zleconych przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku wynika, że korzyściami, które czerpią wolontariusze, w tym seniorzy, z bycia wolontariuszami, jest poczucie bycia potrzebnym, a także możliwość realizowania w życiu ważnych wartości, jaką jest m.in. pomoc innym.

— mówi Dawid Jastrzębski z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Pełna lista propozycji aktywności dla seniorów w ramach Gdańskich Dni Seniora 2022 znajduje się na stronie gdansk.pl

Nadejście „Srebrnego Miesiąca” to świetna okazja, aby przypomnieć o Funduszu Senioralnym – projekcie nastawionym na wspieranie przedsięwzięć seniorów, skupiających swoją aktywność zarówno w klubach i kołach seniora, jak i w grupach nieformalnych. Masz pomysł na akcję charytatywną lub  zintegrowanie lokalnej społeczności? Poznaj szczegółu Funduszu!

Zależy Ci na wsparciu seniorów? Dołącz do grona wolontariuszy! Poznaj szczegóły programu „Wspieraj Seniora”.