Wolontariusze i wolontariuszki wspierają osoby uciekające przed wojną w Ukrainie

Tłumaczą, udzielają informacji, kierują ruchem osób przybywających do punktów pomocy dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. To tylko niektóre z zadań, jakie wykonują wolontariusze i wolontariuszki w ramach akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie.

Już w pierwszym dniu wybuchu wojny w całej Polsce zaczęły organizować się tysiące osób, chętnych pomóc Ukrainkom i Ukraińcom. Szybko powstały grupy nieformalne, a także grupy skupione wokół organizacji pozarządowych. Już w pierwszym dniu akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie liczba chętnych do pomocy liczba osób chętnych do pomocy przekroczyła oczekiwania organizatorów – zgłosiło się ponad 3000 osób. Chętni do pomocy nadal się rejestrują. Oferta kierowana jest do nich zgodnie z bieżącymi potrzebami. Wolontariusze potrzebni będą dopóki nie ustabilizuje się sytuacja, co oznaczać może ich zaangażowanie przez długi okres czasu. Tak liczna grupa to zatem wielki zasób. Pomoc wolontariuszy na bieżąco koordynuje Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Po dwóch tygodniach trwania wojny w punkcie przy ul. Dolna Brama 8 pracuje równocześnie kilkadziesiąt wolontariuszy i wolontariuszek. Inni pomagają w punktach przy ul. Kołobrzeskiej 81 oraz Traugutta 29.

Istotna dla organizacji pomocy w Gdańsku jest współpraca pomiędzy wolontariuszami i miejskimi instytucjami. Wolontariusze pełnią zatem swoją rolę w ramach miejskiego systemu pomocy, zajmując się specjalnie przypisanymi im zadaniami.

Organizację pracy wolontariatu dobrze oddają punkty, które zawieszone zostały na ścianie pokoju wolontariuszy przy Dolnej Bramie:

  1. Witaj w Biurze Wolontariatu!
  2. Kurtkę zostaw na wieszaku
  3. Uzupełnij Porozumienie o wolontariacie
  4. Wpisz się na listę obecności
  5. Poproś o identyfikator: podaj swoje imię oraz język
  6. Weź zieloną koszulkę – w rogu pod oknem
  7. Skontaktuj się z koordynatorem
  8. Woda i przekąski są ogólnodostępne w biurze
  9. Jeśli potrzebujesz odpocząć – w biurze są leżaki
  10. Dzięki, że jesteś!

Swoją rolę pełnią również organizacje pozarządowe, świadcząc specjalistyczne usługi. Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA realizuje wsparcie psychologiczne, Fundacja Dr Clown przyjęła rolę opieki nad dziećmi, których rodzice załatwiają formalności w punkcie przy ul. Dolna Brama 8. Inne organizacje, takie jak Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym wspierają przybywające osoby z niepełnosprawnościami. Fundacja RC i Stowarzyszenie Morena organizują spotkania integracyjne i informacyjne. To jedynie przykłady zaangażowania III sektora. Inicjatyw jest dużo więcej. Organizacje społeczne cały czas odpowiadają na bieżące potrzeby uchodźców i uchodźczyń, a także włączają ich w lokalne życie dzielnic.

Nie wiemy, jak długo trwać będzie wojna w Ukrainie, a tym samym, jak długo potrzebne będzie wsparcie społeczne. Mieszkanki i mieszkańcy Gdańska wykonują bardzo dużą pracę, pokazując, że zostaliśmy Europejską Stolicą Wolontariatu nie bez powodu. Wprawdzie radosne obchody roku ESW 2022 zeszły na drugi plan, Europejska Stolica Wolontariatu dzieje się jednak oddolnie i w praktyce. Szacujemy, że w Gdańsku działa w tej chwili prawie 2 000 wolontariuszy i wolontariuszek. Dzisiaj jeszcze bardziej niż kiedykolwiek widzimy, że bez nas nie działa.

 

Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl