Przy wsparciu uchodźców wojennych wolontariusze będą potrzebni przez długi czas
Do pomocy w akcji „Gdańsk Pomaga Ukrainie” zgłosiło się ponad 3 500 osób. Od początku istnienia akcji, myślimy o wsparciu uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy w sposób ciągły. Konieczność zapewnienia długoterminowego wsparcia dotyczy również wolontariatu – wolontariusze i wolontariuszki. Będziecie potrzebni dorosłym i dzieciom, którzy zmuszeni są na nowo zbudować życie w naszym mieście. Oprócz pomocy akcyjnej oraz przy wolontariacie humanitarnym, potrzebne będzie wsparcie lokalne, w dzielnicach, które pomoże nowym mieszkańcom zintegrować się i poczuć u siebie.
Przykładem takich działań, które już dzieją się w Gdańsku jest grupa #sąsiadpomaga Wrzeszcz Górny i Aniołki prowadzona prze Fundację RC, w ramach której uchodźcy i uchodźczynie mogą uzyskać informację o lokalnym wsparciu, dowiedzieć się, jak poznać Gdańsk oraz poznać nowych sąsiadów. Wszystkie spotkania odbywają się w językach polskim oraz ukraińskim.
Stowarzyszenie Magnolia z Osowej prowadzi z kolei kursy języka polskiego jako obcego w ramach akcji „Polski (nie)obcy”. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia języka polskiego uczą się dorośli i dzieci. Działa także grupa wspierająca edukacyjnie osoby z doświadczeniem migracji. Kursy języka polskiego oraz integrację z zakresie działań z mieszkańcami prowadzi także Stowarzyszenie Waga z Biskupiej Górki. W Wadze działa również Lokalny Punkt Pomocy Rzeczowej, gdzie uchodźczy otrzymać mogą informację oraz niezbędną pomoc rzeczową.
To jedynie przykłady bardzo wielu działań, które mają miejsce w gdańskich dzielnicach. Lokalne Punkty Rzeczowe prowadzą Dom Sąsiedzki Zakopianka, Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej wspólnie z Radą Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce oraz Gdańskim Ratuszem Oruńskim, Fundacja RC, Stowarzyszenie im. Brata Alberta koło gdańskie, Stowarzyszenie Przyjaciół Piecki-Migowo i Dom Sąsiedzki, PSONI koło Gdańsk oraz Stowarzyszenie Przyjazne Pomorze.
W dalszym ciągu zachęcamy do zapisywania się do bazy Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Wystarczy wypełnić formularz, w którym opisać należy, jak można pomóc. Co można zaoferować i jakie informacje zawrzeć w formularzu?
- Wsparcie psychologiczne dla uchodźców
języki, jakimi się posługujesz
informacja, czy zajmujesz się tym zawodowo, czy studiujesz psychologię (jeśli nie, to nie szkodzi 😊) - Zakwaterowanie
ile osób możesz zakwaterować?
na jak długo?
kiedy możesz zacząć? - Tłumaczenie
jakie języki znasz?
czy jesteś tłumaczem przysięgłym? (jeśli nie, to nie szkodzi 😊) - Opieka nad dziećmi
chcesz pomóc w opiece nad dziećmi w swoim domu czy w placówce? - Inna pomoc wolontariacka
daj znać, jak możesz wesprzeć akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie
będziemy potrzebować pomocy w placówce przy zbiórce, transportów (zarówno autami osobowymi, jak i większymi busami)
Formularz znaleźć można na stronie RCWG
Źródła zdjęć:
Fb. Dom Sąsiedzki Jaśkowa 7
Fb. Fundacja RC
Gdańsk Pomaga Ukrainie