Ceremonia zakończenia ESW 2022
W sobotę (10.12) w pięknym stylu żegnaliśmy się z tytułem Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022. Za nami rok pełen wrażeń, intensywnych działań pomocowych i wielu akcji, w trakcie których mieliśmy okazję poznać masę osób skorych do niesienia dobra.
Tego wieczora tytuł #EVcapital2023 przekazaliśmy do naszych przyjaciół z Trondheim. W trakcie ceremonii poznaliśmy także organizatorów #EVcapital2024 – raz jeszcze gratulujemy wolontariuszom z Trento (CSV Trentino – Non Profit Network). Wspaniałe było spotkać się w komplecie i podziękować wszystkim za cenne działania, m.in. ważną akcję Gdańsk Pomaga.
Konkurs o tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu organizowany jest od 2013 roku przez Europejskie Centrum Wolontariatu (Centre for European Volunteering). Nagradzane są miasta, które wykazują ponadprzeciętną aktywność w obszarze wolontariatu, a także mają spójną strategię jego rozwoju. Do tej pory tytuł powędrował m.in. do: Barcelony, Koszyc, Aarhus, Padwy, Berlina, a w tym roku także do Gdańska.
Wspólnie z wolontariuszami Kręciliśmy Kilometry dla Gdańska, sprzątaliśmy świat, a razem z Biurem Energetyki zaprojektowaliśmy ekologiczny mural, który znajduje się na budynku gdańskiego Conradinum. Działaliśmy w Strefie Społecznej, podczas Jarmarku św. Dominika, festiwalu Open House oraz w trakcie Gdańskich Dni Seniora. A to jedynie wycinek. Mamy nadzieję, że mieszkańcy oraz nasi goście z zagranicy – wolontariusze z całej Europy, którzy przyjechali działać w Europejskiej Stolicy Wolontariatu, zapamiętają tę gdańską różnorodność.
Zależało nam, aby Europejska Stolica Wolontariatu była tytułem wszystkich, którzy działają społecznie. Zaprosiliśmy wolontariuszy organizacji pozarządowych, aktywistów i aktywistki, działaczy społecznych i lokalnych „zmieniaczy świata”, Rady działające przy Prezydent Miasta Gdańska, domy i kluby sąsiedzkie, środowiska skupione wokół tematyki niepełnosprawności, równości, praw człowieka, szkoły, uczelnie wyższe, instytucje kultury oraz firmy. Odbyliśmy wspólnie prawie 30 spotkań przybliżających ideę Stolicy Wolontariatu. Podczas każdego z nich mówiliśmy – działajcie z nami. Potrzebujemy Was, bo bez nas nie działa.
Zespół tworzący Europejską Stolicę Wolontariatu 2022 – bez nich nie działa!
fot. Dominik Paszliński | gdansk.pl
Mieszkańcy od początku byli zaangażowani w prace nad nowymi rozwiązaniami dla wolontariatu. Działały cztery grupy robocze: ds. certyfikacji kompetencji wolontariuszy, ds. certyfikacji organizacji, ds. karty wolontariusza oraz grupa ekologiczna. Dzięki nim powstały systemowe rozwiązania, które usprawnią współpracę z wolontariuszami, a także pozwolą jeszcze bardziej zaangażować mieszkańców w lokalne działania. Te rozwiązania zostaną z nami na lata. Dzięki współpracy z Gdańską Organizacją Turystyczną Gdańsk pochwalić się może Kartą Wolontariusza, będącą komponentem Karty Mieszkańca. Szczegóły na stronie: Pakiet Gdańskiego Wolontariusza.
W trakcie ostatnich 12 miesięcy powstało 10 lokalnych centrów wolontariatu, które zapewniają mieszkańcom możliwość działania w najbliższym otoczeniu. Są tak różnorodne jak gdańscy społecznicy i społeczniczki. Bez nich nie odbyłyby się dziesiątki działań pomocowych, ekologicznych, czy też po prostu wspierających sąsiadów. Nawet najmniejsze inicjatywy mogły liczyć na wsparcie Funduszu Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Wspólnie z wolontariuszami Kręciliśmy Kilometry dla Gdańska, sprzątaliśmy świat, a razem z Biurem Energetyki zaprojektowaliśmy ekologiczny mural, który znajduje się na budynku gdańskiego Conradinum. Działaliśmy w Strefie Społecznej, podczas Jarmarku św. Dominika, festiwalu Open House oraz w trakcie Gdańskich Dni Seniora. A to jedynie wycinek. Mamy nadzieję, że mieszkańcy oraz nasi goście z zagranicy – wolontariusze z całej Europy, którzy przyjechali działać w Europejskiej Stolicy Wolontariatu, zapamiętają tę gdańską różnorodność.
Ponad 700 różnorodnych akcji wolontariackich połączyło osoby indywidualne, szkoły, miejskie instytucje, przedsiębiorców i pracowników firm, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Największa z nich zaskoczyła nas wszystkich. Po napaści Rosji na Ukrainę chętnych do działania stawiło się ponad 6 000 gdańszczan. To dzięki ich codziennej pracy – pomocy w transporcie, oferowaniu noclegu, pracy w punktach pomocowych, magazynach i miejscach tymczasowego zakwaterowania, mogliśmy wesprzeć prawie 60 tysięcy osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Wolontariusze Gdańsk Pomaga Ukrainie to zwykli mieszkańcy, pracownicy firm, przedsiębiorcy, urzędnicy. To obywatele, dla których największą wartością jest solidarność. Nadal potrzebujemy ich zaangażowania. Jesteśmy świadomi, że pomoc potrzebna będzie jeszcze długo.
– Mówił Szymon Knitter z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
Patrzymy w przyszłość i zastanawiamy się, co zostanie w Gdańsku po Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Z pewnością trwałe rozwiązania, a także emocje. Jeśli wy, nasi przyjaciele i przyjaciółki, wspomnicie ten rok i pomyślicie „udało mi się, mogę więcej”, to było warto. Europejska Stolica Wolontariatu to wielka moc waszych działań. Raz jeszcze – DZIĘKUJEMY!
Zachęcamy do obejrzenia naszej relacji z Ceremonii Zakończenia Europejskiej Stolicy Wolontariatu: https://www.instagram.com/p/CmCW83aoevh/