Gdańsk Pomaga Ukrainie. Kompendium pomagania

Zespół Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku opracował kompendium pomagania, które przydać może się każdej osobie, która chce zaangażować się w pomoc na rzecz Ukrainy.

Przeczytajcie, jak mądrze pomagać:

  1. JEŻELI CHCESZ DZIAŁAĆ:
  • Dodaliśmy do naszej oferty ogłoszenie, które odsyła do strony https://ukraina.gdanskpomaga.pl/ . Jest to oficjalna inicjatywa Gdańska, gdzie można się zgłaszać do pomocy fizycznej, psychologicznej, materialne, wszelakiej – krótko mówiąc dać znać, że chcesz pomóc. Część naszego zespołu (dzięki Tomek, Mateusz i Dawid!!) już teraz koordynuje podział zadań dla wolontariuszy. Zapewniamy, że żadne zgłoszenie nie pozostanie bez odzewu

Uwaga! Na chwilę obecną zgłosiło się ponad 1600 osób. To dużo, dlatego już teraz działają wolontariusze, którzy weryfikują zgłoszenia i kategoryzują rodzaje wsparcia.

  • Działa już infolinia +48 500 218 337 oraz punkt informacyjno-koordynujący w Centrum Dolna Brama 8. To tu pomoc otrzymują osoby indywidualne, rodziny z dziećmi. Spodziewamy się przyjazdu wielu osób potrzebujących wsparcia w kryzysie. Dlatego uruchomiono dodatkowy punkt pomocy! Busy i autobusy z przyjezdnymi zostaną skierowane do hali sportowej przy ul. Traugutta 29. Większe, zorganizowane grupy właśnie tam otrzymają niezbędne informacje, będą mogli odpocząć, ogrzać się, zjeść posiłek i otrzymają skierowanie do bezpiecznego schronienia.
  • Przypominamy, że na tymczasowym Dworcu Głównym w Gdańsku działa także powołany przez wojewodę punkt informacyjny (od godz. 8.00 do 20.00). Całododobowo funkcjonuje także infolinia, nr: 734 – 117 – 307.
  1. JEŻELI MASZ CZYM SIĘ PODZIELIĆ:
  • Rzeczy można dostarczać do Domu Harcerza w Gdańsku przy ul. Za Murami 2-10 i przekazać je osobie na recepcji o dowolnej godzinie. W wielu placówkach uruchomiono podobne zbiórki – warto wejść na stronę szkoły gdzie chodzi Wasze dziecko i sprawdzić.

WAŻNE: sprawdzajcie aktualizacje, czy czegoś już mają za dużo/za mało/wystarczająco.

  • W tym celu Fundacja Młodorośli  stworzyła podstawowe zasady dotyczące rzeczy przekazywanych na zbiórkach, zachęcamy by zapoznać się z nimi.
  • Przypominamy, że osoby potrzebujące pomocy prawnej, psychologicznej, czy jakiejkolwiek innej związanej z pobytem w Polsce mogą kontaktować się z nami przez e-mail: cpc@cpc.org.pl
  • W Trójmieście działają punkty Banku Żywności, gdzie można przekazać dary. Koniecznie śledź komunikaty BŻ, aby nie doprowadzić do sytuacji, że część żywności po prostu zmarnuje się.
  • Na Polsat Plus Arena Gdańsk już działa oficjalny magazyn na dary i środki pomocowe, które trafią na Ukrainę. Pamiętacie, że zbierane są tylko rzeczy NOWE. Listę potrzebnych artykułów znajdziecie poniżej 👇 Pojedyncze paczki można przynosić do sekretariatu stadionu – ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, brama wjazdowa nr 1, tel.: 517 250 663.  Natomiast, jeśli chcecie przekazać rzeczy ze zbiórek, dzwońcie najpierw pod numer 509 502 893. Zgłoszenia oraz rzeczy przyjmowane są i odbierane w godzinach 8.00-20.00, 7 dni w tygodniu, z wyjątkiem dni meczowych – 5 i 19 marca.
  • Aktualnie najbardziej potrzebne są:, koce zwykłe i termiczne, środki higieniczne dla dzieci i dorosłych, apteczki, środki czystości, śpiwory, latarki, baterie, lecz ta lista może się zmieniać! Warto śledzić komunikaty.
  1. JEŻELI MOŻESZ ZAOFEROWAĆ MIEJSCE NOCLEGOWE

Dysponujesz miejscem, które mogłoby być tymczasowych schronieniem dla uchodźców? Miejscem spokoju i dojścia do siebie. Może to być wolne mieszkanie, dom, pokój. Może jesteś z branży hotelarskiej i masz możliwość użyczenia kilku pokoi? Daj nam znać! https://ukraina.gdanskpomaga.pl/chce-pomoc/

Fundacja HumanDoc udostępniło krótki poradnik o tym w jaki sposób się przygotować do przyjęcia uchodźców i uchodźczyń pod swój dach (nie tylko pod kątem lokalowym, ale pod kątem nawiązania relacji i bycia z drugą osobą/osobami w jednym mieszkaniu).

4. JEŻELI JESTEŚ ORGANIZACJĄ/INTYTUCJĄ I POTRZEBUJESZ WOLONTARIUSZY:

Wypełnij poniższy formularz, który trafi do nas. Zapotrzebowanie na wolontariuszy przekażemy do Centrum Dolna Brama 8, gdzie tamtejszy zespół skontaktuje Cię z wolontariuszami.

FORMULARZ

Pamiętaj – jako organizator wolontariatu jesteś zobowiązany zapewnić wolontariuszom bezpieczeństwo i podstawowe warunki do działania.

  1. JEŻELI CZUJESZ, ŻE NIE DAJESZ RADY W TYM WSZYSTKIM

Pamiętaj, że sharing is caring. Dlatego dbaj o swój dobrostan. Jeżeli czujesz, że sytuacja wokół Ciebie zaczyna Cię przytłaczać nie wahaj się zwrócić o pomoc.

  • Dla osób, które otwierając swoje domy, przedszkola, gabinety lekarskie, lub po prostu serca i dłonie, być może po raz pierwszy spotykają się tak blisko z sytuacją własnej i cudzej wojennej i migracyjnej traumy organizowane jest spotkanie online pn.: “Wsparcie dla wspierających. Spotkania i rozmowy o mądrym pomaganiu adresowane do osób zaangażowanych w pomoc osobom uciekającym przed wojną, które chcą pomagać mądrze, świadomie, z wrażliwością, i długofalowo”
    4 marca, godzina 19:00, platforma ZOOM
  • Wsparcie psychologiczne w Gdańsku dostępne je na stronie MOPR
  1. JEŻELI NIE ZNALAZŁEŚ/AŚ TU POŻĄDANYCH INFORMACJI

Odsyłamy do sprawdzonego źródła Kompendium: Pomoc dla Ukrainy.